General Grand Chapter

Committee Members

2015-2018

Ambassadors

Deputies

Diane Bargfrede

Alaska

IA

Claudia Johnson, PM

Alaska

MWGM

Elizabeth Pullum-Johnson

Aruba

OK

Simon Q “JuniOduber, Jr, PP

Aruba

MWGM

Shirley Colson

Australia

VA

Gregorio Alves D’Avila, PP

Brazil Region A

MWGM

Kathy Stegall

Brazil

OK

Ana Cristina Lazzarotto

Brazil Region B

MWGM/P

Liliana Muniz

Columbia

FL

B Judith Fenner, PGM (MA)

Brazil Region C

MWGM

Jayne Yenger

Germany

TX

Fernando Muniz

Columbia

MWGM

Sabra Humphreys

Guam

NM

Marion Reich, PM

Germany

MWGM

Marion Walsingham

Hawaii

FL

Oliva Cruzz

Guam

MWGM

Jerry Trees

Mexico

TX

Barbara L Smith, PM

Hawaii

MWGM

Jim McCann

New Jersey

FL

Clifford A Brightman, PGP (MA)

Italy

MWGM

Margary Barber

New York

GA

Delia Whitfield

Mexico

MWGM

Beverly J Newton

Philippines, Luzon

FL

E Jean Garay de Perry

Peru

MWGM

Vivian Chrisopulos

Philipines, Mindanao

OH

Erlinda Fenandez

Philippines, Luzon

MWGM

Alvin Benemerito

Phillipines, Visayas

NE

Amparo Albano, PM

Mindanao & Visayas

MWGM

Rhonda M Johnson

Peru

PA

Aruna Ionescu, PM

Romania

MWGM

Morag O'Hara

Scotland

ON

Michelle Chen

Taiwan

MWGM

Dr Charles "Bill" Bane

Romania

DC

Fe Abarquez "Faye" Suzco, PM

Philippines

MWGP

Charlene L Williams

Taiwan

FL

Joe Redor, PP

Philippines, Luzon

MWGP

 

Catalin Tohanaeanu

Romania

MWGP

General Grand Chapter Committees

Appeals and Grievances

Education

Public Relations

 

Service Dog

Charles Babb *

OK

Mal Hough *

AB

Cheryl D Wilson *

PA

Jo-Anne G Karnes * 

PA

Betsy Nibeck

GA

Sharon Cormie

BY

Janet Wilkinson

AB

Ira Payne

AR

John Olson

OR

Le Roy Austin

ID

Jim Whiteley

CA

Steve Vrskovy

BY

Benevolence

David Bradley

MI

Vickie Starr

DC

Dick McGinnis

MN

Debbie Davis *

NM

Diane Lockey

MT

James Hutchison

MB

Betty Kirby

NE

Judy Stanley Long

BY

ESTARL

Leslie Gilliam

MD

Jack Guy

TX

Joanne Martin

UT

Faye Hood Stewart *

AL

Janice Bledsoe

MO

Shriner’s Charities

Rita Jo Banner

VA

Patricia Andrea

CO

John Murray

NB

D Ronald Kerns *

PA

By Laws

Deborah A Boychuck

CT

Mike Beckett

NM

Richard Daniel

FL

Alma Lynn Bane

TX

Stephen PTolbert

DE

William Lacross

RI

Robert Barclay

ID

Cancer

Lillian W Richburg

FL

Barbara Davis-Flanagan

VA

Jerry Garard

IL

Judith Rozzi *

NH

Nancy Johnson

IL

Vicki Wood

WY

Sammy Perkins

KY

Ginger Owen

AL

Larry Swaim

KS

Regenerative Medicine

Edwin A DeWitt

ME

Sandi Gibson

AB

Debra Hribar

MD

Michael Cornell *

CA

Michael S Podymaitis

MA

Linda Heberling

AZ

Shirley Self

MS

Jerry Harrell

AR

Roberta Nielsen

MS

Irene C Stadick

DC

Mildred Homer

NB

Jack Campbell, Jr

DC

Jim Krass

NM

Sylvia Morrow

FL

Trey Smith

TX

Carl E Hargrove

FL

Frank Cullen

NP

Carol Burbank

ID

Jane Blackwood

WI

Jonathan Wallace

GA

Sharon Baker

OR

Patricia Endsey

IN

Heart

Lucy Miller

ID

Ray Bunnell

VA

Alice Wiggins

KY

Linn McNary *

LA

Nancy Ramthun

IA

Support First Responders

Doris Korthof

MN

Dewey Mixon

AL

Rovert Hess

KS

Arthur Drescher, Jr

TX

Jerry Frayser

MS

Carol Ann Roberson

AR

Mary Howell

LA

John Stewart

AL

Stella Trask

NP

Glennis Allen

BY

Joyce Hegenauer

MI

Charles "CT" Elliott

CO

Theresa McKinley

OR

Cindy Ring

IL

Bill George

MO

Coy J Beasley

FL

Doris Graves

VT

Judith Lewis

NH

Ross Mushik

ND

Jack Starkey

IL

Valerie Williams

WY

Hazel Arruda

RI

Peg Reiterman

OH

Dennis De Joode

IA

Charters

Glenn Munkres

QC

Roberta Hall

ON

Joy Beth Williams

LA

JD Hammett *

CA

Mack Johnson

TN

Dr John J Kibler

PA

Herb Solmundson

MB

Lynne Hatt

NB

John R Testi

UT

Gloria Lymari Colon

PR

Bernice E McSweyn

MI

Mildred Shumate

TN

Michael Trimmer

WY

David Brown

SC

Wanda Fisher

NE

Community Service

Int’l Headquarters

Mary Ruth White

TX

Ellie Duncan

NV

Bradley A Lewis *

PA

Bill Howell *

OK

David Bland

VA

Eugene Jannenga

NH

Bernice Wardill

BY

Charlotte Guild

AZ

Weldon Campbell, Jr

VA

Irma Maxwell

NP

Valerie Evans

CO

AB Scott

NC

Nancy Hitchman

WV

Judy Dixon

OK

William K Barr

CT

Gene Ross

TN

Registration

John Scott Harvey

OR

George Benham

FL

Diane Kitchin

VA

Marie Moody *

GA

Kenneth V Pineda

PA

Joan Smith

KY

Int’l Peace Gardens

Nancy-Hope Dehlinger

DC

Ben Smith

SC

David Hall

MD

Beth McPhaden *

MB

Raymond Benson

IL

Eugene Kinney

SD

Syble Rudd

MT

H William (Bill) Moerdy

MI

Cathrine Randles

IN

James Bowyer, Sr

VA

Dee Schuetz

NE

Clint Frank

MT

Phyllis Dyck

MB

James Savage

WV

Nelson Lugo

PR

Audrey Walker Williamson

QC

Barbara Brihn

MN

Unfinished Business

Dorothy Pearson

SC

Winona Olson

WI

Nancy Evans

NV

Patricia J Williams *

FL

Rodney Churchill

VT

Jurisprudence

Rick Tanner

NV

J Eddie Morris

DE

Bob Breza

WA

Lee Stallings *

TX

Ann McLaughlin

NC

Janet C Hutchins

MA

Credentials

Collette Serio Gole

CA

Melissa Griffin

OK

Ann K Berger

PA

James E Lambert *

FL

Alan Raby

GA

Marc Strong

OR

Youth

 

Andy Miller

AR

M Bruce Hofius

PA

Carla K Thompson

PA

Libby West *

NC

Kathleen S Anderson

DE

Membership

Rafael Rondon-Fonseca

PR

Barbara Scott

CA

Dale Meadows

FL

Robert A Lundy *

FL

Rod Stafford

SK

Doris E Egbet

DE

Jerry Jones

IA

Rosie Fiscus, Co*

WI

Wayne R Rives

UT

Floye S Hylsop

FL

John Wayne Harrist

LA

Stacy Jordan Knox, CA*

BY

Richard Backu

VT

Don Miller

ID

Shilora Hudlow

NV

Carl Pyron

AL

Anne Moore

VA

William Shoulders

IN

Bonnie Varnell

NM

Mavis Payne

AR

Ritual

Dixie Warren

KY

Richard King

NC

Kimberly Dellinger

KS

Margaret Nathurst *

FL

Newell H Farrington

ME

Harry W Fisher

PA

Brenda Stull

KY

Ralph Johansen

MN

Janet L Workman Clark

MA

Donna Sanders

SK

Ronald S Hodge

MB

Evelyn Stead Beacock

ON

Lenzy R Lewis

MI

Distribution

 

Larry Criscco

MS

Sandy McAmmond

WA

Barbara Steinhauser

TN

Roy Gay *

GA

John Masson

NC

Scottish Rite Charities

David Dibrell

TX

Francine A Bailey

CT

Richard Suggs

ND

Robert H Starr *

DC

Brenda D Hansel

UT

Glen Carlson

MN

Lin Stanton

OR

Ted Mikkelsen

AB

Gerry Mosler

WA

Eastern Star Journal

Edgardo Hernandez

PR

Joseph Leininger

AZ

Craig Wepprecht

WI

Kathy Miller, Editor

IL

Necrology

David Wilcox

CO

 

 

Donna Williams, Fin *

DC

Joyce Gilbert *

TX

W D Gus Green

FL

 

 

Roger Stokely

TN

Carol L Jones

MA

Bette Bowen

MD

 

 

Jim Firbank

BY

Willard Thompson

MS

Joseph DeSisto, III

MA

 

 

Nancy Holland Pruitt

KY

Beverly Small

PA

Carl Plants

NE

 

 

Norma F Crabtree

ME

Diane Osborne

WA

Kitt McKown

NM

 

 

Roger Schmid

MN

Parliamentarian

 

Ralph Swinamer

NP

 

 

Larry Decker

MO

Shirley Hamilton

NC

 

 

 

 

Allan Gillis

NB

 

 

 

 

 

 

Bonnie Lee Carbary

NH

 

 

 

 

 

 

Donna Chesser

NC

 

 

 

 

 

 

Jean Watters

OH

 

 

 

 

 

 

Harvey F Fishel

PA

 

 

 

 

 

 

Teri Parlett

SD

 

 

 

 

 

 

Bess Caldwell

TX

 

 

 

 

 

 

Dee Wanner

WV

 

 

 

 

 

 

* Chairman

 

 

 

 

 

 

 

MWGM Hummingbirds

MWGP Eagles

Triennial Committees

IGRA

Phillis Macon *

TX

David Jones

AL

Michael H Feit *

FL

Marilyn S Lambert President

FL

Nancy DiPiero

AL

William Lau

AZ

Melody K Sorge *

PA

Patricia Harwood, 1st VP

WY

Bettye Moore

AL

Kathie Gately

AR

Helen Beth G Vilcek, Co*

PA

Johanna "JP" Swank, 2nd VP

SC

John Munster

AZ

Anne Murphy

CA

Housing

 

Publication Committee

Martie MacKidd

CA

Suzanne Teague, PM

CO

Joyce E Ferguson, Co*

PA

Mary Ellen Shannon, PGM *

WV

Nancy Jordan

CA

William M "Mickey" Brown

FL

Finance Committees

 

Travel Committee

Elizabeth Vafides

NH

Dayle L Schrock

FL

Lois A Casaccia, FL *

FL

Cleo Wiggins, PGM *

VA

Sara Crow

GA

Bruce Thomas

IA

Lois Anne Wolfe, FL Co*

FL

Vendor Committee

Lynn Marie Jones, PGM

GA

Charles Cobb

ME

JoAnn E Lauderman, PA *

PA

Donna L Schrock *

FL

William Briggs

IA

Stuart Studley

MA

Property Committee

Mary Ann B Naugle *

PA

Margaret Caracciolo

MD

Betty Lockey, PGM

MT

Joe Earnhardt *

FL

Choir Director

Bob Howatt

MA

Barbara Flowers, PM

NC

Billy G Williams, Co*

FL

Jane McDaniel, PGM

LA

Cynthia Jaymes

MA

Joan Leffler

ON

Decoration Committees

Beverly Klenke, PGM Co*

GA

Annie King, PGM

ME

Robert E Holderbaum, Jr

PA

Lora Mae Kraynick *

FL

Webmaster

Doris Riebel

OK

Sallie Prihode

PA

Shirley B Capo *

PA

Dayle L Schrock

FL

Pat Delaney, PP

ON

Edward C Seiter, PGP

PA

Social Events Committee

 

 

Theda Wise

OK

Karen J Snyder

PA

Grace Spivey, PGM *

FL

 

 

Barbara Adams

PA

Robert Royall, Jr

TX

Anna H Miller, Co*

PA

 

 

Janet Jo Dodson

PA

James Henderson

UT

Personal Secretary

 

 

Dolores Fisher, PM

PA

Sidney Moore

VA

Kalana "Lana" Weeks, MWGM

FL

 

 

Arlene Flohr, PGM

PA

Daryl Smith

WI

Mariel A Penoyer, MWGP

PA

 

 

Paula Argus, PGM RWGTE

UT

 

 

 

 

 

Beverly Gurner

VA

 

 

 

 

 

 

Ilene Kiphart

VA

 

 

 

 

 

 

Judith Moore

VA

 

 

 

 

 

 

Sue Leeper

WV

 

 

 

 

 

Norma Parker

WV

 

 

 

 

 

 

Helen Walker, PGM

WV

 

 

 

 

 

 

 

GGCCM 2000-2003
GGCCM 2003-2006
GGCCM 2006-2009
GGCCM 2009-2012
GGCCM 2012-2015
GGCCM 2015-2018